Alkohol i antydepresanty - interakcje

 

Niestety, nic dobrego. Interakcje leków z alkoholem mogą prowadzić do groźnych w skutkach konsekwencji. O tym wie każdy adept farmacji. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że mechanizmy wzajemnej relacji lek – alkohol są niezwykle różnorodne.

Jeden z nich, związany z ryzykiem toksycznego uszkodzenia wątroby został szczegółowo opisany w materiale: Pacjent „na kacu”? Nie rekomenduj paracetamolu.

Tym razem o wermucie i antydepresantach...

 

Nie tylko wątroba

 

W przypadku leków przeciwdepresyjnych nie chodzi jednak wyłącznie o wątrobę, ale także o ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Nie od dziś wiadomo, że alkohol etylowy spożywany nawet okazjonalnie może zaburzać funkcjonowania niektórych struktur mózgowia.

 

W sytuacji, gdy skojarzymy go np. SSRI – czyli najpopularniejszą obecnie klasą leków przeciwdepresyjnych może dojść albo do utraty ich skuteczności (czyli nasilenia objawów depresji), albo do zwiększenia ryzyka działań niepożądanych. W tym drugim gama możliwych powikłań jest bardzo szeroka i może obejmować często przeciwstawne do siebie objawy jak:

  • zwiększone zachowanie agresywne,
  • silne pobudzenie psychoruchowe,
  • zwiększona euforia,
  • opóźnione reakcje na bodźce,
  • spowolnienie procesów myślowych.

 

Wermut i SSRI – nigdy!

 

Połączenie to jest również niewskazane ze względu na ryzyko tzw. zespołu serotoninowego. Jak wskazują liczne opisy przypadków klinicznych pochodzące z różnych regionów świata, mogą go powodować wszystkie leki zwiększające transmisję serotoninergiczną (a więc większość leków przeciwdepresyjnych, w tym SSRI, ale również takie substancje jak: tramadol czy dekstrometorfan) skojarzone z produktami spożywczymi zawierającymi aminokwas o nazwie tyramina.

 

Tyramina to wbrew pozorom związek bardzo powszechny. Występuje nie tylko w serach (cheddar, ementaler, camembert, brie) czy fermentowanych warzywach, ale również w niektórych napojach wyskokowych. W pierwszej kolejności należy tu wymienić właśnie wermut oraz chianti.

 

Ich spożycie w trakcie terapii SSRI (a wiemy, że jest to leczenie przewlekłe, nigdy – doraźne) może skutkować pobudzeniem akcji serca, skurczem naczyń krwionośnych, zmniejszeniem pojemności minutowej serca, wymiotami czy silnymi bólami. Innymi słowy, wszystkimi objawami mieszczącymi się w definicji zespołu serotoninowego.

 


Puenta:

Jeśli Twój pacjent przyjmuje leki przeciwdepresyjne, powinien zrezygnować z alkoholu.

Z trzech powodów:

  • Ze względu na ryzyko uszkodzenia wątroby
  • Z uwagi na zwiększone ryzyko zaburzeń ze strony OUN
  • Ze względu na ryzyko zespołu serotoninowego (uwaga: wermut i chianti)

Przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl