Żelazo i herbata - interakcje

 

Jeśli tak, to niedobrze. Głównie ze względu na interakcję, jaka pomiędzy nimi może zajść.

Dzisiaj, 15 grudnia, w dniu herbaty o tych właśnie.

 

Składniki zawarte w herbacie, a ściślej taniny (zwane również garbnikami roślinnymi) nawet mogą zmniejszać skuteczność niektórych leków nawet o 60%. Których? Zdecydowanie w pierwszej kolejności wysuwa się tutaj żelazo – składnik nie tylko leków na anemię, ale także całej rzeszy suplementów diety rekomendowanych u osób z czynnikami ryzyka niedoborów żelaza czyli np. pacjentek w ciąży, osób stosujących dietę wegańską lub wegetariańską, seniorów, honorowych dawców krwi czy kobiet intensywnie miesiączkujących.

 

Żelazo i herbata - jaki jest mechanizm tej interakcji?

 

Opisana zależność nie polega bynajmniej na tworzeniu przez taniny i żelazo nierozpuszczalnych związków kompleksowych, tak jak było to w przypadku fluorochinolonów i wapnia (o tym dowiesz się z artykułu: Przyjmujesz ciprofloksacynę? Uważaj na to co jesz!), ale na hamowaniu wchłaniania żelaza w jelicie przez związki zawarte w herbacie. To z kolei warunkuje wzmożoną utratę tego pierwiastka wraz z kałem.

 

Taniny to nie tylko herbata

 

Ciekawostką jest fakt, że zawartość tanin uzależniona jest m. in. od gatunku herbaty. Najwięcej tych związków zawiera herbata czarna, i to ona właśnie obarczona jest największym ryzykiem interakcji. Najmniej z kolei – herbata czerwona, która ze względu na bardzo długi proces fermentacji związków tych zawiera relatywnie najmniej. Należy także pamiętać, że taniny nie są cząsteczkami zarezerwowanymi wyłącznie dla herbat liściastych. Znaczące ich ilości znajdziemy czerwonym winie, skórkach owoców, jagodach, kakao, winogronach, ciecierzycy czy rabarbarze. Produktów tych również nie należy spożywać jednocześnie z preparatami żelaza.

 


Puenta:

Wniosek jest jeden – żelaza nie należy popijać herbatą. I to w pierwszej kolejności należy przekazać pacjentowi. Jeśli pacjent nie „toleruje” wody (która nadaje się najlepiej do popijania leków), warto sięgnąć po herbatki owocowe z dużą ilością witaminy C.

 

Przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl