W terapii cukrzycy, niezależnie z jakim jej typem mamy do czynienia, jednym z istotnym elementów doradztwa farmaceutycznego jest umiejętne podejście do problemu hipoglikemii, jaki towarzyszy wielu pacjentom stosującym insuliny lub/i starszej generacji doustne leki przeciwcukrzycowe.


Aspekt ten jest istotny nie tylko z uwagi na ryzyko upadków, ale także ze względu na potwierdzoną zależność pomiędzy hipoglikemią a rozwojem otępienia. Ta kwestia – co ważne – może dotyczyć wszystkich diabetyków, a nie tylko jak sądzono dotychczas pacjentów w podeszłym wieku.

 

Na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę?

 

W tym kontekście ważny jest wywiad, a ściślej zebranie informacji na temat potencjalnych objawów niedocukrzenia. Sygnałami alarmowymi mogą być tutaj m. in.:

  • uczucie drżenia (objaw ten maskowany jest przez beta-blokery – jedne z podstawowych preparatów rekomendowanych w wielu terapiach kardiologicznych),
  • pocenie się,
  • niepokój,
  • nerwowość,
  • zaburzenia koncentracji,
  • zaburzenia świadomości – symptom ten – jak wykazano – dotyczy nie tylko chorych z zaawansowaną czy niewłaściwie kontrolowaną cukrzycą.

 

Czynniki potęgujące hipoglikemię

 

W rozmowie z pacjentem warto też zwrócić uwagę na czynniki, które w połączeniu z insulinami lub lekami doustnymi mogą hipoglikemię wyzwalać lub potęgować. Należą do nich m. in. spożywanie alkoholu (nawet okazjonalne!), nieregularne posiłki, większa aktywność fizyczna czy przedłużająca się choroba współistniejąca (np. wirusowe zapalenie dróg oddechowych).

 


Puenta:

Przed wydaniem leku przeciwcukrzycowego zwróć uwagę na 2 kwestie:

  • objawy niedocukrzenia, które może prezentować nasz pacjent,
  • czynniki ryzyka hipoglikemii

Edukacja i prewencja w tym przypadku jest najlepszą ochroną przed powikłaniami.

 

Przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl