Paracetamol i aspiryna - interakcje

 

Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że interakcja między ibuprofenem, a kwasem acetylosalicylowym stosowanych w dawkach kardiologicznych (tj. głównie w zakresie od 75 do 150 mg) może być jedną z najczęściej występujących, negatywnych zależności między lekami bez recepty. Dlaczego?

 

Powód jest bardzo prosty. Obie substancje czynne są powszechnie stosowane przez miliony Polaków, zaś ibuprofen dodatkowo dostępny jest w tzw. obrocie pozaaptecznym, czyli można go nabyć w sklepie, drogerii czy na stacji benzynowej.


Ibuprofen i kwas acetylosalicylowy - jaki jest mechanizm interakcji?

 

W tym przypadku raczej powinniśmy użyć słowa „mechanizmy”, ponieważ oba leki wpływają na siebie niekorzystnie aż na 2 sposoby.

 

Powód pierwszy

 

Jest ściśle związany z potencjalnymi problemami natury gastroenterologicznej. Pamiętajmy, że zarówno ibuprofen, jak i kwas acetylosalicylowy należą do klasy NLPZ. Ich stosowanie będzie więc wiązało z możliwymi działaniami niepożądanymi ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego (głównie bólami brzucha, nudnościami, objawami dyspeptycznymi, znaczenie rzadziej krwawieniami i perforacjami). Kiedy obie substancje czynne zastosujemy jednocześnie, ryzyko wystąpienia niekorzystnych powikłań automatycznie rośnie.

 

Powód drugi

 

Związany jest z zahamowaniem przez ibuprofen aktywności przeciwpłytkowej ASA, przez co finalnie może dojść do osłabienia działania kardioprotekcyjnego. Wykazano, że efekt ten jest mocniej zauważalny u pacjentów z wysokim ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych, a więc m. in. wśród osób, u których mogą istnieć realne wskazania do stosowania ASA w dawkach kardiologicznych. Przypomnijmy, że będzie to m. in. prewencja zawału serca, niestabilna choroba wieńcowa, stan po angioplastyce wieńcowej czy stan po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu (leki zawierające Acetylsalicylic acid oraz pełne wskazania znajdziesz w bazie leków)

 

Jak uniknąć tej interakcji? Zalecenia dla pacjenta

 

Jeśli nie ma realnych wskazań do stosowania ibuprofenu, lek ten należy odstawić. 
Jeśli natomiast istnieją wskazania do podania terapii przeciwbólowej, należy rozważyć zamianę ibuprofenu na paracetamol lub inny NLPZ, który nie osłabia aktywności kardioprotekcyjnej ASA.
Jeśli konieczne jest leczenie ibuprofenem, lek ten należy podać 2-4 godziny po zastosowaniu ASA w dawce kardiologicznej.

Dodatkowo, zarekomenduj inhibitor pompy protonowej w celu ochrony przed działaniami niepożądanymi ze strony przewodu pokarmowego

 

Puenta:

Jeśli Twój pacjent jednocześnie wykupuje ibuprofen i kwas acetylosalicylowy w dawce kardiologicznej, poinformuj o możliwej interakcji i ryzyku wystąpienia dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Dodatkowo, wskaż pacjentowi schemat (patrz wyżej) pozwalający na uniknięcie negatywnych zależności.

 

Przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl