Famotydyna w leczeniu zgagi zamiast ranitydyny

 

W jednym z ostatnich materiałów Co zamiast ranitydyny? poruszyliśmy kwestię inhibitorów pompy protonowej (IPP), które po wycofaniu ranitydyny stały się niekwestionowanym numerem 1 w leczeniu zgagi, kwaśnego odbijania, dolegliwości dyspeptycznych czy niestrawności.  

Czy IPP to jedyna alternatywa dla ranitydyny? Odpowiemy trochę wymijająco: i tak, i nie.

 

Tak

Większość towarzystw naukowych zaleca, aby to właśnie IPP stanowiły jedną z podstaw leczenia chorób przebiegających z nadmiernym wydzielaniem soku żołądkowego np. choroby wrzodowej (śledźmy na bieżąco stronę internetową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii).


Nie

Na polskim (i nie tylko polskim) rynku aptecznym są jeszcze inne grupy leków m. in. środki zobojętniające oraz inny antagonista receptora H2, jakim jest famotydyna.

 

O famotydynie

 

Famotydyna, podobnie jak niedostępne: ranitydyna (wycofana niedawno z powodu zanieczyszczenia NMDA) oraz cymetydyna (wycofana dawno temu m. in. z powodu wysokiego ryzyka interakcji z innymi lekami) należy do antagonistów receptora H2.

Nie da się ukryć, że lek ten wykazuje słabsze działanie niż IPP, ale jest w stanie zahamować sekrecję kwasu nawet o ok. 70% w ciągu 24h.

Jest również preparatem bezpiecznym. Szacuje się, że częstość działań niepożądanych nie przekracza 3%.

 

Co o famotydynie powinien wiedzieć pacjent?

 

To, że famotydyna:

 • działa szybko – maksymalny efekt terapeutyczny pojawia się z reguły po 2 godzinach od podania leku,
 • może być stosowana jako leczenie osłonowe przy długotrwałym stosowaniu NLPZ, ale – jak podkreślamy – skuteczniejsze w tym obszarze są IPP,
 • może być stosowana w ramach prewencji nawrotów choroby wrzodowej lub choroby refluksowej. Dawkowanie leku w tym przypadku powinno opierać się na schemacie:
  • 20 mg przed snem – w przypadku prewencji wrzodów
  • 20 mg 2 razy na dobę -  w przypadku prewencji „refluksu”
 • podobnie jak ranitydyna, posiada wysoką zdolność do hamowania nocnego wydzielania kwasu solnego, dlatego będzie bardzo skuteczna przy zgadze pojawiającej się w godzinach wieczornych lub nocą,
 • powinna być stosowana wyłączenie u osób dorosłych,
 • nie wchodzi w interakcje z pokarmem i składnikami diety (w przeciwieństwie do leków alkalizujących),
 • może wchodzić w interakcje z lekami alkalizującymi. Jeśli więc pacjent zdecyduje się na przyjmowanie obu preparatów (co nie jest wykluczone, zgaga jest męcząca), to famotydyna powinna być zastosowana jako pierwsza, najlepiej na 1-2h przed podaniem leków zobojętniających,

Przy powyższych zaletach famotydyny, niekwestionowanym numerem 1 w leczeniu zgagi są IPP. 

Ilość sprzedawanych opakowań preparatów zawierających tę substancję stanowi 2% sprzedaży leków z grupy IPP.

 

Puenta:

Twój pacjent cierpi na zgagę i zamiast IPP wydajesz mu famotydynę?

Jeśli tak, weź pod uwagę powyższe punkty. Zwróć szczególną uwagę na bardzo istotną interakcję z lekami alkalizującymi.

 

przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl