Jak działa furosemid?

 

Moda na bycie fit osiągnęła apogeum. Nie dość, że niektórzy nasi pacjenci ćwiczą w nocy - co według najnowszych badań bezsprzecznie sprzyja bezsenności przewlekłej, czyli najtrudniejszej w leczeniu postaci zaburzeń snu - to dodatkowo ich znaczna część przyjmuje różne specyfiki w celu szybszego zrzucenia nadmiaru kilogramów. Mowa tutaj nie tylko o preparatach dostępnych na tzw. czarnym rynku (jak np. sibutraminie, johimbinie czy dinitrefenolu – stosowanym pierwotnie do… niszczenia pastwisk m. in. podczas wojny w Wietnamie), ale również o substancjach legalnych przyjmowanych w terapii wielu chorób przewlekłych.


Przykładem takiego preparatu jest furosemid

 

Wskazują na to coraz liczniejsze opisy przypadków klinicznych pochodzących nie tylko z USA, ale również z Europy, w tym z Polski. Jedno z takich, ostatnio opublikowanych case study wskazuje na bardzo wysokie ryzyko wystąpienia zatoru powiązanego z udarem niedokrwiennym mózgu u osób, które stosują furosemid bez wyraźnych wskazań lekarskich. Co szokujące, furosemid w opisywanym przypadku „rekomendowany” był przez trenera personalnego w celu… i tutaj cytat: „pozbycia się nadmiaru wody z organizmu”.


Furosemid jest jednym z najsilniej działających diuretyków

 

Wspomaga obecnie leczenie nadciśnienia tętniczego (należy jednak pamiętać, że jego znaczenie w terapii tej choroby maleje) i obrzęków powstałych m. in. w wyniku niewydolności krążenia (przeczytaj też: Leki wywołujące niewydolność serca »). Może się również okazać pomocny przy zatruciach.

 

Jak działa furosemid?


Jego działanie polega na hamowaniu transportu jonów chlorowych, przez co w organizmie dochodzi do zwiększonego wydalania z wodą takich pierwiastków, jak sód, wapń, potas, magnez, a także fosforanów i chlorków. Nie bez przyczyn więc jednym najczęstszych działań niepożądanych tego leku są zaburzenia elektrolitowe, które u osób z czynnikami ryzyka chorób kardiologicznych (np. po przebytym zawale) mogą okazać się poważne w skutkach i grozić np. arytmią lub kolejnymi incydentami sercowo-naczyniowymi.

 

Przeciwwskazania do stosowania furosemidu

 

Te są dość powszechne. Oprócz poważnych zaburzeń elektrolitowych obejmują one m. in. stan odwodnienia (uwaga: upały, intensywne treningi i wyjazdy w „ciepłe kraje”) i niewydolność nerek.

 

Więcej o przeciwwskazaniach w bazie leków »


Furosemid może sprzyjać także:

  • niedociśnieniu (szczególnie ortostatycznemu, występującemu przy zmianie pozycji ciała),
  • zaburzeniom gospodarki cukrowej (uwaga: diabetycy),
  • hipercholesterolemii i zaburzeniom lipidowym (uwaga: osoby z miażdżycą),
  • zwiększeniu stężenia kwasu moczowego (uwaga: chorzy z dną moczanową).

 

W trakcie jego stosowania może również dojść do tzw. zagęszczenia krwi, co może powodować zatory powiązane zarówno z wysokim ryzykiem udaru zarówno udaru niedokrwiennego, jak również zawału serca.

 


Puenta:

Jeśli pacjent twierdzi, że przyjmuje furosemid bez wskazań terapeutycznych koniecznie poinformuj go o działaniach niepożądanych i możliwych powikłaniach związanych ze stosowaniem tego bardzo silnego leku moczopędnego. Pamiętaj również, że wydawanie (np. na siłowniach, w klubach nocnych) bądź sprzedaż leków na receptę przez osoby do tego nieuprawnione wymaga interwencji nie tylko Inspekcji Farmaceutycznej, ale również organów ścigania.

 

Przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl