Suplementy diety - jakie są maksymalne dawki?

 

Kilka dni temu - za sprawą Zespołu ds. Suplementów Diety Głównego Inspektoratu Sanitarnego - poznaliśmy maksymalną dawkę witaminy D w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety. Dziś okazało się, że Urząd idzie za ciosem i publikuje kolejne rekomendacje, tym razem dla witaminy C, witaminy A, niacyny, kwasu foliowego, cynku i manganu.

 

Szczególnie cenna z punktu widzenia konsultacji z pacjentem wydaje się informacja dotycząca witaminy C. Już od dawna bowiem postulowano, że składnik ten suplementowany w wysokich dawkach może powodować powikłania ze strony nerek. Postulat ten poparty był zarówno przez duża ilość badań naukowych, jak i doświadczenie samych farmaceutów.

 

Maksymalne dawki składników w suplementach diety


Biorąc pod uwagę dostępną (i najnowszą) literaturę naukową, maksymalne dawki składników w suplementach diety dla osób dorosłych powinny kształtować się na następujących poziomach:

 

 • Witamina C – 1000 mg na dobę. Dodatkowo, w oznakowaniu takiego preparatu powinno znaleźć się ostrzeżenie, aby witaminy C nie stosować u osób mających predyspozycje do tworzenia kamieni nerkowych lub chorujących na kamicę nerkową
 • Witamina A
  - 800 µg na dobę w formie równoważnika retinolu (retinol i estry retinylu)
  - 7 mg na dobę w formie β-karotenu
 • Kwas foliowy
  - 600 µg na dobę
  - 800 µg na dobę, ale tylko w przypadku, gdy suplement diety przeznaczony jest dla kobiet w ciąży. Dodajmy, że składnik ten nadal znajduje się w oficjalnych rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
 • Niacyna
  - 830 mg na dobę w formie amidu kwasu nikotynowego
  - 16 mg na dobę w formie kwasu nikotynowego
 • Mangan – 1,8 mg na dobę
 • Cynk – 15 mg na dobę

Miejmy nadzieję, że powyższe wytyczne będę kamieniem milowym w uporządkowaniu wiedzy i przeznaczenia suplementów diety.

 

Puenta:

Sprawdzajmy na bieżąco komunikaty GIS i pamiętajmy o istnieniu tzw. oświadczeń zdrowotnych. Są to - ciągle aktualizowane - stwierdzenia, które sugerują istnienie wyraźnego związku pomiędzy stosowaniem określonego składnika żywności, a zdrowiem.

Dzięki nim jesteśmy w stanie wybrać właściwy preparat dla pacjenta zgodnie z jego przeznaczeniem.

 

Przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl