Ile magnezu powinien zawierać suplement diety?

 

Jak wskazuje Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), preparaty zawierające w swoim składzie witaminy i minerały są najczęściej przyjmowaną grupą suplementów diety przez Polaków. Nic nie wskazuje na to, aby trend ten w najbliższych latach uległ jakiejś znaczącej zmianie. Wręcz przeciwnie, możemy się spodziewać, że sprzedaż tego typu farmaceutyków jeszcze wzrośnie, głównie dzięki wszechobecnej reklamie w mediach masowych.

 

Nie bez przyczyny GIS w ostatnich miesiącach prezentuje stanowisko na temat maksymalnych dawek składników, jakie powinny zawierać suplementy diety. Tym razem na celowniku Urzędu znalazł się magnez – popularny (jak nie najpopularniejszy!) pierwiastek suplementowany przez Polaków, a także żelazo, miedź i witamina B6.

 

Magnez i witamina B6

 

Maksymalna dawka tego pierwiastka w suplementach diety dla dorosłych powinna wynosić 400 mg. Magnez bardzo często pojawia się w towarzystwie witaminy B6, która zwiększa wchłanianie tego minerału z przewodu pokarmowego. W jej przypadku GIS ustalił maksymalną dawkę na poziomie 18 mg.

 

Jest żelazo i… żelazo

 

W przypadku żelaza GIS bardzo precyzyjnie postawił granicę pomiędzy grupami pacjentów, które powinny (lub chciałaby) go suplementować.

  • W przypadku osób dorosłych maksymalna dawka tego pierwiastka powinna wynosić 20 mg;
  • W przypadku kobiet w ciąży jest ona wyższa i wynosi 30 mg.

Dodatkowo Urząd wskazał, że  o dawce żelaza u kobiet ciężarnych powinien decydować lekarz, więc w oznakowaniu takich suplementów diety rekomenduje umieszczenie ostrzeżenia o treści: produkt dla kobiet w ciąży, stosować po konsultacji z lekarzem.

 

Miedź

 

GIS nie zapomniał także o rzadziej suplementowanych mikroelementach, takich jak miedź. Maksymalna dawka tego pierwiastka w preparacie farmaceutycznym dla osoby dorosłej powinna wynosić 2 mg.

 


Puenta:

Wydając pacjentowi suplement diety zawierający któryś z powyższych składników, zwróć uwagę na dawkę dobową. Zapytaj też, czy pacjent stosuje inne tego typu preparatu. Pamiętaj także, że suplementy diety posiadają oświadczenia zdrowotne (które m. in. charakteryzują ich właściwości oraz przeznaczenie) – są one umieszczone (i aktualizowane) na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

Przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl

 


Jeśli chcesz zapoznać się ze wcześniejszymi stanowiskami GIS w sprawie suplementów diety zapraszamy do lektury:

Już wiemy, ile kofeiny powinno być w suplemencie diety

Optymalna dawka witaminy D w końcu określona?

GIS nie próżnuje. Na celowniku kolejne składniki suplementów diety.