I nie tylko kofeiny, ale także witamin: B1, B6 i B12, jodu, kwasu pantotenowego oraz składników preparatów na bazie morwy białej.
Wszystko za sprawą Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
GIS opublikował bowiem swoje kolejne stanowisko w sprawie maksymalnych ilości witamin, składników mineralnych i innych powszechnych składników suplementów diety. Przypomnijmy, że wcześniejsze rekomendacje dotyczyły witaminy D, witaminy C, kwasu foliowego, niacyny, manganu i cynku. O nich tutaj:
Optymalna dawka witaminy D w końcu określona?
GIS nie próżnuje. Na celowniku kolejne składniki suplementów diety.
Co z kofeiną?
Najważniejsza rekomendacja wydaje się tyczyć kofeiny. GIS wskazuje, że jednorazowa porcja tego składnika nie może przekroczyć 200 mg, zaś dobowa – 400 mg (oczywiście w porcjach podzielonych).
Istnieje tutaj jednak pewien warunek – produkt nie może bowiem zawierać innych składników o działaniu synergistycznym, a tych na rynku polskim jak wiemy nie brakuje (mamy na myśli tu chociażby taurynę, guaranę, wyciąg z różeńca górskiego czy leki przeciwbólowe zawierające kofeinę).
Co więcej, maksymalna dobowa ilość tego składnika odnosi się też do spożycia kofeiny ze wszystkich źródeł.
GIS precyzuje również, jak powinno wyglądać oznakowanie produktów z kofeiną. W tym przypadku powinno zawierać ono następujące informacje:
- zawiera kofeinę;
- nie zaleca się stosowania u dzieci i kobiet w ciąży;
- nie spożywać z innymi produktami będącymi źródłem kofeiny lub innych składników o podobnym działaniu.
Morwa biała
GIS wziął pod lupę również preparaty na bazie morwy białej. Przypominamy, że suplementy diety na bazie tego surowca stosowane są wspomagająco w celu utrzymania prawidłowej równowagi metabolizmu węglowodanów w organizmie. Innymi słowy, w połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną będą składową profilaktyki przeciwcukrzycowej.
To teoria, bowiem zarówno badania naukowe, jak również Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w temacie morwy białej nie wspominają w ogóle lub – jeśli już – bardzo ostrożnie.
Niemniej GIS również i w tym przypadku prezentuje swoje stanowisko i wskazuje, że zawartość 1-dezoksynojirymycyny (DNJ) – głównego składnika surowca w zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu nie może przekraczać 10 mg.
Dodatkowo, Urząd wskazuje, aby oznakowanie produktu zawierało informację:
u osób stosujących terapię insulinową lub doustne leki hipoglikemizujące stosować po konsultacji z lekarzem,
co sugeruje zachowanie środków ostrożności u diabetyków.
Witaminy z grupy B i jod
Ostatnie stanowisko GIS tyczy się także innych składników. I tak w przypadku:
- kwasu pantotenowego zaleca się 10 mg pantetyny na dzień lub 200 mg na dzień w przypadku pozostałych form chemicznych (tj. D-pantotenianu wapnia, D-pantotenianu sodu, deksapantenolu);
- tiaminy (witaminy B1) – 100 mg składnika na dobę;
- ryboflawiny (witaminy B2) – 40 mg dobowo;
- kobalaminy (witaminy B12) – 100 µg dziennie;
- jodu – 150 µg/dzień oraz 200 µg/dzień w suplementach diety przeznaczonych dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji.
Puenta:
Wydając pacjentowi suplement zawierający któryś z powyższych składników, zwróć uwagę na dawkę dobową.
Koniecznie, zapytaj czy pacjent stosuje już inne preparaty. Często zdarza się bowiem tak, że składniki suplementów diety dublują się wzajemnie, co może grozić wystąpieniem objawów przedawkowania.
Przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl