Tym razem o rzucaniu palenia. W Polsce pali około 9 mln osób – 31% dorosłych mężczyzn i 18%. dorosłych kobiet. Nie dziwne wiec, że liczba osób próbujących uporać się z nałogiem i szukających porady w tym zakresie właśnie u farmaceuty wcale nie maleje. Metod na uwolnienie się od przysłowiowego dymka również jest sporo. Jedną z nich jest terapia cytyzyną – kiedyś wyłącznie na receptę, dziś i to z powodzeniem funkcjonuje jako lek OTC.

Oto najważniejsze informacje na jej temat.

 


Powinowactwo do receptora nikotynowego a choroby kardiologiczne

 

Mało kto wie, ale cytyzyna jest lekiem roślinnym. Pierwszy raz wyizolowano ją ze złotokapu już w 1894 r. Dzięki większemu powinowactwu cytyzyny do receptora nikotynowego, preparat ten posiada możliwość zneutralizowania negatywnych efektów odstawienia nikotyny. Stymulowane jest wówczas wydzielanie dopaminy – neuroprzekaźnika funkcjonującego w tzw. układzie nagrody, ale także adrenaliny. Uwaga: jej nadmiar (zwłaszcza jeśli cytyzynę stosuje się razem z wyrobami nikotynowymi, co paradoksalnie nierzadko ma miejsce) może być niezwykle groźny dla pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi.

 

Nie bez przyczyny więc środki ostrożności przy stosowaniu tego preparatu należy wdrożyć w przypadku choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, guza chromochłonnego nadnerczy czy miażdżycy tętnic. „Kardiologiczne” przeciwwskazania obejmują z kolei: przebyty zawał serca lub udar mózgu, istotne klinicznie zaburzenia rytmu serca czy niestabilną dławicę piersiową.

 


To nie koniec

 

Pacjenta pytającego o cytyzynę należy także zapytać o chorobę wrzodową, chorobę refluksową (cytyzna podobnie zresztą jak nikotyna stymuluje wydzielanie kwasu solnego), choroby tarczycy czy niewydolność nerek. Lek ten zwłaszcza w początkowej fazie terapii może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, charakterystyczne pieczenie w jamie ustnej, zaburzenia snu, zaburzania lękowe, czy występujący nie u wszystkich pacjentów przejściowy spadek libido.

 


Dawkowanie? Bardzo ważne

 

Leczenie nikotynizmu przy pomocy zastąpienia wyrobów tytoniowych cytyzyną rozpoczyna się zwykle na 5 dni przed wypaleniem ostatniego papierosa, a następnie kontynuuje przez kolejne 20 dni. Szczegółowy schemat przedstawiliśmy w tabeli.

 

Czas leczenia [dni]

 

Dawkowanie

 

Liczba tabletek na dobę

 

 1-3

 

1 tabletka co 2 godziny

 

 6

 

 4-12

 

1 tabletka co 2,5 godziny

 

 5

 

 13-16

 

1 tabletka co 3 godziny

 

 4

 

 17-20

 

1 tabletka co 5 godzin

 

 3

 

 21-25

 

1 lub 2 razy dziennie

 

 1 lub 2

 

 

Puenta:

Dla pacjenta pytającego o cytyzynę niewątpliwie najbardziej skomplikowany może wydać się jej schemat dawkowania. Warto więc poświęcić mu nieco więcej uwagi w trakcie wydawania tego leku.

Możesz go wydrukować lub wysłać pacjentowi na maila wpisując nazwę preparatu w Ulotki przylekowe

 

Przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl