Ginkgo biloba - miłorząb japoński i interakcje z lekami

 

Interakcja pomiędzy lekami (i suplementami diety) zawierającymi wyciąg z miłorzębu japońskiego, a lekami hamującymi krzepnięcie krwi jest dobrze udokumentowana. Z drugiej strony, przypuszcza się, że lekarze i farmaceuci nadal stosunkowo rzadko wspominają o pacjentom. A należy to zmienić.

 

Dlaczego należy informować pacjentów o tej interakcji?

 

Ponieważ – jak wskazują liczne obserwacje – jednoczesne stosowanie wspomnianych preparatów istotnie zwiększa ryzyko krwawień. Wyciąg z miłorzębu japońskiego hamuje bowiem czynnik aktywujący płytki (PAF, platelet activating factor), co w istotnym stopniu może hamować agregację, czyli zlepianie się trombocytów. W efekcie mogą pojawić się problemy z powstawaniem czopu zamykającego uszkodzone naczynia krwionośne.


Jeśli więc wydajemy preparaty na bazie Ginkgo biloba, zapytajmy czy pacjent stosuje:

  • tradycyjne leki przeciwpłytkowe – klopidogrel i tiklopidynę,
  • kwas acetylosalicylowy – dostępny nie tylko w dawkach kardioprotekcyjnych, czyli 75 i 150 mg, ale również w dawkach skutecznych w dolegliwościach bólowych, przeziębieniu czy gorączce,
  • leki przeciwkrzepliwe – warfarynę,
  • niektóre NLPZ, jak np. popularny ibuprofen (Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tej substancji czynnej, zapoznaj się z artykułem: Ibuprofen. Kompendium farmaceuty »).

 

Pamiętajmy przy tym, że ten popularny wyciąg roślinny – stosowany m.in. w celu poprawienia pamięci, leczenia szumów usznych i poprawienia krążenia mózgowego – jest składnikiem nie tylko leków, ale także suplementów diety.

 

Jeśli pacjent stosuje leki hamujące krzepnięcie, wskazane jest odstawienie preparatów zawierających miłorząb japoński na czas trwania takiego leczenia (jest to zdecydowanie bardziej bezpieczna opcja z punktu widzenia potencjalnych powikłań). Jeśli z jakiegoś powodu nie można tego zrobić, między przyjęciem obu preparatów należy zachować maksymalny odstęp czasowy (jest to opcja mniej rekomendowana).

 

Uwaga na sygnały alarmowe

 

Niezależnie czy pacjent stosuje same leki hamujące krzepnięcie czy dodatkowo przyjmuje preparaty na bazie Ginkgo biloba, zawsze należy poinformować o możliwych działaniach niepożądanych związanych z funkcjonowaniem układu krzepnięcia.  Mogą one objawiać się nie tylko trudnościami w zatamowaniu krwawień z niewielkich zranień, ale również zwiększoną podatnością do tworzenia siniaków i wybroczyn. W razie ich wystąpienia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Możliwe, że niezbędna będzie modyfikacja schematu dawkowania leków przeciwpłytkowych lub przeciwkrzepliwych.

 


Puenta:

Jeśli pacjent prosi o preparat na bazie miłorzębu japońskiego, zapytaj czy stosuje leki hamujące krzepnięcie krwi (lista powyżej). Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, zweryfikuj czy istnieje ścisłe wskazanie do jego stosowania i ewentualnie zaproponuj alternatywny termin stosowania Ginkgo biloba.

 

przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl