W jednym z ostatnich wpisów poruszyliśmy problem działań niepożądanych sildenafilu, dziś z kolei skupimy się na najważniejszych interakcjach tej substancji czynnej. Okazuje się, że ich lista nie jest wcale krótka, a co więcej – niektóre z nich mogą być groźne dla życia. Przyjrzyjmy się poniższemu zestawieniu.

 

Terapia HIV/AIDS

 

Sildenafil jest dość silnym inhibitorem izoenzymu 3A4 i w mniejszym stopniu 2C9 cytochromu P450. W związku z czym możemy się spodziewać interakcji z substancjami, które również przechodzą przez ten sam układ enzymatyczny. Mowa tutaj m. in. o wykorzystywanymi w terapii HIV/AIDS: ritonawirze i sakwinawirze.

 

Azotany

 

Sildenafil wykazuje ważną i niestety bardzo niekorzystną interakcję z azotanami. Tetraazotan pentaerytrytolu, monoazotan izosorbidu, diazotan izosorbidu i nitrogliceryna o przedłużonym uwalnianiu czy podawana w postaci aerozolu podjęzykowego (ona również w swoim mechanizmie działania uwalnia tlenek azotu) stosowane są w zapobieganiu napadom dławicy piersiowej (warto przy tym wspomnieć, że nie wszystkie z nich nadają się do przerywania bólów wieńcowych).

 

Ich kojarzenie z sildenafilem może powodować nie tylko zaczerwienienie twarzy czy zawroty głowy, ale również zagrażający życiu spadek ciśnienia tętniczego.

 

Sildenafil a alfa-adrenolityki

 

Sildenafil wchodzi w interakcję z alfa-adrenolitykami – obecnie stosowanymi (rzadziej) w terapii nadciśnienia tętniczego i (zdecydowanie częściej) u pacjentów z łagodnym przerostem prostaty.

 

W przypadku łączenia obu leków może dochodzić do zawrotów głowy lub zamroczenia, które mogą być objawami niskiego ciśnienia, spowodowanego spadkiem ciśnienia krwi podczas szybkiego wstawania lub siadania.

 

Jeśli istnieje konieczność jednoczesnych terapii, warto poradzić pacjentowi, aby w razie wystąpienia objawów, położył się lub usiadł, i poczekał aż ustąpią. Pomocne również może się okazać wypicie wody, zaczerpnięcie świeżego powietrza, napięcie mięśni brzucha, krzyżowanie nóg. Należy unikać szybkiego wstawania lub siadania.

 


Puenta:

Jeśli pacjent pyta o zakup sildenafilu, zapytaj czy stosuje: azotany czy alfa-adrenolityki. Potencjalna interakcja może być tutaj groźna dla życia.

 

Przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl