Witamina D - jaka dawka maksymalna?

 

Witamina D, czyli cholekalcyferol  w ciągu ostatnich 5 lat stała się przedmiotem dużej ilości badań naukowych prowadzonych na całym świecie. Nie dziwi więc, że liczba preparatów, w większości suplementów diety zawierających ten składnik zwiększała się w tempie logarytmicznym. Zaburzenia odporności, nawracające infekcje, osteoporoza, depresja, choroby układu krążenia, a nawet astma i choroby neurodegeneracyjne – to tylko najważniejsze z wielu obszarów, które poddane były analizom. Czy witamina D może zagościć na stałe jako ważny element profilaktyki tych chorób? Odpowiedź na to pytanie nadal jest nierozstrzygnięta. Nadal nie wiadomo bowiem, czy witamina D jest ich bezpośrednią przyczyną, czy może skutkiem.  

 

Maksymalna dawka witaminy D

 

Wiemy już jednak jaka jest optymalna dawka tego składnika. Z pomocą przyszedł tutaj Główny Inspektorat Sanitarny, a ściślej Zespół ds. Suplementów Diety działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej, który określił maksymalną dawkę witaminy D w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety na 2000 IU, czyli 50 µg.


Dlaczego zdecydowano się, aby w ogóle wydać takie rekomendacje? Punktem wyjścia były nie do końca jednoznaczne dane naukowe, które z jednej strony sugerowały istotną rolę tego składnika w prewencji niektórych chorób, z drugiej natomiast wskazywały na zwiększoną umieralności u osób długotrwale suplementujących wysokie dawki witaminy D. Co więcej, w ostatnich latach obserwuje się zwiększone spożycie witaminy D z dietą. W aspekcie tym przodują Szwedzi i inne narody skandynawskie, jednak Polacy nie pozostają daleko w tyle.


Zanim jednak rozpoczniemy weryfikację dawek w produktach dostępnych w naszej aptece, pamiętajmy – rekomendacja ta dotyczy tylko osób bez niedoborów tego składnika. W przypadku osób z ustalonym laboratoryjnie deficytem witaminy D lub pacjentów tzw. grup wysokiego ryzyka (np. seniorzy, osoby otyłe), obowiązują osobne wytyczne dla Europy Środkowej.

 

GIS w swoich rekomendacjach wspomina jeszcze o jednej ważnej kwestii. Otóż, wynik takiego badania laboratoryjnego może, a nawet powinien być skonsultowany z lekarzem lub farmaceutą. Pozwoli to na dobór właściwego preparatu spośród bardzo szerokiej gamy produktów dostępnych w aptece.

 

Czas na puentę:

Wydając pacjentowi witaminę D, zawsze zwróćmy uwagę na dawkę dobową tego składnika. Jeżeli pacjent będzie prosił o wyższą. wskaż na absolutną konieczność wykonania badań laboratoryjnych. To one dopiero uzasadnią rekomendację preparatu z wyższą zawartością składnika.

 

Przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl