Paracetamol na kaca. Paracetamol a alkohol

 

Z całą pewnością to farmaceuci zajmują pierwsze miejsce wśród wszystkich zawodów medycznych, do których trafiają zapytania dotyczące możliwości łączenia leków z alkoholem. W jaki sposób odpowiedzieć na to – wydawałoby się – bardzo proste pytanie?

 

Paracetamol na kaca?

 

Czy wystarczająca jest zdawkowa formułka: „proszę nie łączyć tego leku z alkoholem” bez podawania uzasadnienia? Oczywiście, że nie.

 

Konsekwencje tej interakcji, w przypadku niektórych leków mogą być bowiem poważne. Lekiem takim jest… paracetamol, którego nie należy stosować przed, w trakcie, ale i po wypiciu alkoholu, czyli na przysłowiowym kacu.

 

Jak działa paracetamol z alkoholem?


Nie będziemy owijać w bawełnę. Szczegółowy mechanizm interakcji paracetamolu z alkoholem nie należy do najprostszych. U jego podstaw leży aktywność cytochromu CYP2E1, który przekształca (oczywiście w wątrobie!) paracetamol do toksycznego metabolitu, jakim jest N-acetylo-p-benzochinonoimina (NAPQI). U osób zdrowych, niepijących lub spożywających alkohol w umiarkowanych ilościach metabolit ten jest wychwytywany przez glutation i wydalany z organizmu.

 

Okazuje się jednak, że CYP2E1 odpowiada nie tylko za metabolizm paracetamolu, ale również etanolu. Możemy więc się spodziewać, że u osób regularnie spożywających alkohol (a już na pewno u tych, którzy nadużywają wysokoprocentowych trunków) dochodzi do znacznego zwiększenia aktywności tego enzymu.

 

Kiedy podaż alkoholu zostaje zakończona (czyli po prostu kiedy przestajemy pić) stężenie CYP2E1 wcale tak szybko nie spada do wyjściowych wartości. Kiedy podamy wówczas paracetamol, dojdzie do zwiększenia NAPQI ponad poziom i szybkiego wyczerpania rezerwy wątrobowego, „odtruwającego” glutationu. Konsekwencją tych niekorzystnych i z pozoru skomplikowanych zdarzeń jest połączenie NAPQI z komórkami wątroby, co w prostej drodze przyczynia się do ich martwicy.

 

Skutki łączenia paracetamolu z alkoholem


Uszkodzenie komórek wątroby prowadzi do objawów zatrucia. Nierzadko są one niespecyficzne, i często pacjenci nie utożsamiają ich z nadużywaniem paracetamolu lub jako konsekwencji łączenia tego leku z alkoholem. Obejmują one m. in.: nudności, wymioty, osłabienie, nadmierne pocenie się, tkliwość w okolicach wątroby. Należy wziąć pod uwagę, że żółtaczka, czyli objaw charakterystyczny dla wątroby pojawia się z reguły w późnym stadium uszkodzenia tego narządu.

 


Puenta:

Poinformuj pacjenta, że stosując paracetamol, nie należy spożywać alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Weź pod uwagę, że ryzyko poważnych objawów związanych z zatruciem paracetamolem istotnie rośnie m. in.:

  • u osób regularnie spożywających alkohol,
  • pacjentów z niewydolnością wątroby,
  • osób niedożywianych (szczególne środki ostrożności w przypadku osób odchudzających się!).

 

Co więcej, nigdy nie rekomenduj paracetamolu, jeśli pacjent twierdzi, że jest „po imprezie” lub „na kacu” (szczególne środki ostrożności w niedzielę rano!) lub… jeśli widzisz, że jest „po imprezie” 😉 Paracetamol na ból głowy spowodowany kacem to rozwiązanie najgorsze z możliwych.

 

Przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl

 


Interakcje innych leków z alkoholem znajdziesz w » ulotkach przylekowych «
w punkcie "Informacje ważne przed zastosowaniem leku...", o ile takie istnieją.