Jaki antybiotyk w profilaktyce boreliozy?

 

Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wydają się bić na alarm – w 2018 r. zdiagnozowano w Polsce grubo ponad 20 000 przypadków boreliozy, a dla porównania w 2000 r. zachorowań było „tylko” 1800. Z czego wynika tak drastyczny wzrost? Czy rzeczywiście aktywność kleszczy w ciągu ostatnich 20 lat przybrała na sile? Odpowiedź na to pytanie jest złożona, i z pewnością należy wziąć tu pod uwagę przynajmniej kilka czynników.

 

W ciągu niespełna 20 lat w temacie boreliozy zmieniło się wiele. W ocenie specjalistów poprawie uległy przede wszystkim metody diagnostyczne, które obecnie są znacznie bardziej czułe. Przełożyło się to na zwiększenie liczby nowo-zdiagnozowanych pacjentów z wczesną (możliwą do całkowitego wyleczenia) postacią choroby. Powstały także pierwsze rekomendacje precyzujące nie tylko zasady rozpoznania boreliozy, ale również wskazujące jakie antybiotyki (i jak długo) należy stosować w jej leczeniu.

 

Borelioza: antybiotyk w profilaktyce choroby? 


Czy pacjent z historią ukłucia przez kleszcza, ale bez żadnego objawu wskazującego na rozwój choroby może zastosować antybiotyk?

Rekomendacje wskazują, że tak, ale pod pewnymi warunkami:

  • ukłucia przez kleszcza muszą być wielokrotne,
  • powinny one wystąpić w tzw. rejonach endemicznych, czyli tam, gdzie notuje się stałe występowanie określonej choroby.

 

W przypadku Polski obszarem takim jest północna część kraju, a szczególnie województwo podlaskie czy warmińsko-mazurskie.

Część ekspertów wskazuje jednak, że za rejon endemiczny należy obecnie uznać cały kraj, a to ze względu na dużą migrację i bardzo częste obecnie „weekendowe” wyjazdy naszych rodaków na łono natury.

 

Jaki antybiotyk w profilaktyce boreliozy?

 

W tym przypadku sprawa jest prostsza, gdyż wytyczne dopuszczają możliwość stosowania jednej substancji czynnej, a mianowicie doksycykliny w jednorazowej dawce równej 200 mg. Zgodnie z badaniami, podanie tego antybiotyku do 72 godzin (3 dni) od usunięcia kleszcza zmniejsza ryzyko zachorowania niemal do zera.

 

Czas na puentę:

Jeśli pacjent zgłasza ukłucie przez kleszcza, ale nie ma objawów boreliozy, poinformuj, że może zastosować antybiotyk w ramach profilaktyki. Ostateczna decyzja należy jednak w tym względzie do lekarza, który dodatkowo powinien zlecić rekomendowane badania diagnostyczne.

 

Przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl