Walsartan - kompendium farmaceuty

 

W artykule: Ibuprofen. Kompendium farmaceuty przedstawiliśmy istotne – naszym (subiektywnym) zdaniem informacje na temat tej najpopularniejszej obecnie substancji przeciwbólowej i przeciwzapalnej. Dziś przyszła pora na kolejną cząsteczkę w cyklu (tym razem jednak dostępną na receptę), i jednocześnie lek, który w ostatnim czasie był bohaterem niemałego i – niestety – niezbyt korzystnego dla branży farmaceutycznej zamieszania.

Mowa o walsartanie.

 

Czy walsartan nadal stanowi ważny element terapii nadciśnienia tętniczego?

 
Odpowiedź brzmi tak. Świadczy o tym jego silna pozycja w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego z 2019 r. (niedawno opublikowanych!), jak również dane sprzedażowe. W zeszłym roku sprzedano bowiem ponad 4 miliony opakowań tego leku w różnych dawkach terapeutycznych (80, 160 i 320 mg).

 
Co jeszcze warto wiedzieć o walsartanie?

 

  • Dostępne obecnie na polskim rynku preparaty z walsartanem są całkowicie wolne od obecności toksycznego NDMA. Nie ma więc obecnie podstaw, aby nie wydać leku z powodu potencjalnego zanieczyszczenia.
  • Walsartan może być stosowany zarówno w monoterapii (ale obecnie metoda ta jest rzadkością), jak również w leczeniu skojarzonym. W tym drugim przypadku, lek ten można łączyć z diuretykami lub antagonistami kanałów wapniowych (2 substancje czynne).
  • Dozwolona jest również kombinacja: walsartan + diuretyk + antagonista kanałów wapniowych (3 substancje czynne).
  • Walsartanu nie można natomiast łączyć z ACE-inhibitorami. Rośnie wówczas ryzyko hiperkaliemii i uszkodzenia nerek – zwracajmy uwagę, jakie leki hipotensyjne znajdują się na jednej recepcie, i czy dotyczą jednego pacjenta.
  • Walsartan posiada najwięcej dowodów naukowych spośród wszystkich sartanów. Co to znaczy? Dla substancji tej przeprowadzono najwięcej badań klinicznych na największej liczbie pacjentów. Drugi w kolejności pod tym względem jest telmisartan.
  • Walsartan może być lekiem I rzutu u pacjentów z nadciśnieniem i współistniejącymi chorobami obturacyjnymi (np. POChP), zaburzeniami potencji, cukrzycą, niewydolnością nerek czy dną moczanową. Z drugiej strony należy pamiętać, że takie same rekomendacje dotyczą innych sartanów, czyli telmisartanu i kandesartanu.
  • Z kolei, w przypadku nadciśnienia tętniczego i niewydolności nerek lub choroby niedokrwiennej serca, walsartan jest lekiem II rzutu. Preparatami z wyboru w tym przypadku powinny być ACE-inhibitory.

 

Puenta:

Wydając lek zawierający w składzie walsartan, poinformuj pacjenta, że preparat ten nie zawiera już toksycznego zanieczyszczenia. Ważne jest również, abyś zweryfikował czy pacjent cierpi na inne niż nadciśnienie tętnicze choroby współistniejące oraz czy na 1 recepcie znajdują się substancje czynne z rekomendowanych schematów terapeutycznych (np. sartan albo ACE-inhibitor + diuretyk lub antagonista kanałów wapniowych).

 

Przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl