Paracetamol to jedna z najpowszechniej stosowanych substancji czynnych na świecie. Dostępna – jest jak wiemy – nie tylko w postaci tabletek powlekanych, musujących czy kapsułek, ale także w formie zawiesin, czopków, a nawet iniekcji. Choć uchodzi za względnie bezpieczną, ryzyko jej przedawkowania lub wystąpienia działań niepożądanych (np. ze strony wątroby) nie jest niestety najniższe. Dlaczego?
Nie chodzi tu tym razem o profil bezpieczeństwa, ale o powszechną dostępność paracetamolu. Z lekiem tym nasz pacjent może zetknąć się nie tylko w aptece, ale także w supermarkecie, na stacji benzynowej czy kiosku z gazetami.
Jak uchronić pacjenta przed działaniami niepożądanymi paracetamolu?
Warto wziąć pod uwagę 3 aspekty.
- Zapytać, czy stosuje lub zamierza stosować inne leki przeciwbólowe. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, należy następnie zidentyfikować je „po nazwach handlowych”. Jeśli któryś z wymienionych przez pacjenta preparatów będzie zawierał paracetamol, warto wybrać 1 lek – zgodnie z zasadą niedublowania tej samej substancji czynnej.
- Zapytać, czy pacjent nie cierpi na niewydolność wątroby lub nie skarży się ostatnio na dolegliwości ze strony tego narządu. Jeśli tak, warto zamienić paracetamol na inną substancją czynną np. na ibuprofen. Pamiętajmy bowiem, że "bohater" tego materiału wykazuje bowiem duży potencjał hepatotoksyczny.
- Poinformować, aby pacjent unikał alkoholu w trakcie leczenia, ani nie przyjmował paracetamolu na przysłowiowym „kacu”. Tak – zdajemy sobie sprawę, że rozmowa akurat ten temat bywa trudna, jednak warto ją przeprowadzić. Ryzyko uszkodzenia wątroby u osoby stosującej paracetamol, ale stroniącej od używek jest bowiem znacznie niższe.
Puenta
Tak, stosowanie paracetamolu wiążę się ze sporym ryzykiem działań niepożądanych, jednak zastosowanie się do 3 powyższych punktów prawdopodobieństwo ich wystąpienia istotnie minimalizuje.
Pamiętaj o tym nim wydasz pacjentowi paracetamol.
Więcej o paracetamolu przeczytasz tutaj: Kompendium farmaceuty. Paracetamol, Ból krzyża? Paracetamol (prawdopodobnie) nie pomoże, Pacjent „na kacu”? Nie rekomenduj paracetamolu
Przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl