Co prawda zmiany skórne nie znalazły się w początkowym zestawieniu najbardziej powszechnych objawów COVID-19 (więcej w artykule: Wszystko o objawach COVID-19), to coraz większa liczba klinicystów na całym świecie przyjmuje, że objawy dermatologiczne występują u zainfekowanych znacznie częściej niż na początku postulowano. Świadczy o tym przede wszystkim coraz większa liczba doniesień naukowych, głównie Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej, sugerujących nie tylko ich coraz większą powszechność, ale także ogromną różnorodność. Niestety nie ułatwia to postawienia trafnej diagnozy.

 

Nie jeden, a kilka objawów dermatologicznych

Jak donosi prestiżowe czasopismo „British Journal of Dermatology” zmiany skórne w przebiegu COVID-19 z reguły występują kilka dni po pojawieniu się objawów ze strony dróg oddechowych, i mogą obejmować:

  • Bolesne, asymetryczne zmiany na stopach i dłoniach przypominające odmrożenia (występujące zwykle najmłodszych pacjentów).
  • Wyrzuty małych, dość swędzących pęcherzy na kończynach (dotyczące osób w średnim wieku). Co interesujące, objaw ten może wyjątkowo pojawiać się przed innymi symptomami.
  • Zmiany przypominające klasyczną pokrzywkę, zazwyczaj występującą na ciele, rzadziej na kończynach.
  • Wysypkę plamisto-grudkową, charakterystyczną raczej dla ciężkich lub średnio-ciężkich infekcji.
  • Siność siatkowatą (lub tzw. sinica marmurkowata) objawiająca się czerwono-niebieskimi plamami na skórze imitującymi siateczkę. To oznaka osłabionego krążenia krwi – z reguły pojawia się ona u pacjentów w podeszłym wieku.

 

Jakie będzie stanowisko ekspertów?

W najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych stanowisk towarzystw naukowych, które potwierdzą oraz doprecyzują związek pomiędzy zmianami dermatologicznymi, a COVID-19. Na tym etapie należy jednak pamiętać, aby zmiany skórne nie były powodem do modyfikowania lub – co gorzej – odstawiania dotychczasowego leczenia, zwłaszcza w sytuacjach współistnienia chorób dermatologicznych np. AZS, łuszczycy czy zakażeń grzybiczych.

 

Przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl