Koronawirus a nadciśnienie tętnicze - aktualne zalecenia

 

Nadciśnienie tętnicze obecnie traktowane jest jako najczęstsze schorzenie współistniejące w przebiegu COVID-19. Według jednego z raportów opublikowanych ostatnimi czasy m. in. przez włoski resort zdrowia choroba ta występuje nawet u 74 % pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2 (dla porównania cukrzyca dotyczy 34 % chorych).

 

Co na to Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne?

 

Na początku kwietnia opublikowano krótkie zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA), które w przejrzysty sposób podsumowują wiedzę m. in. z zakresu leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów z zagrożonych COVID-19. Znaczna ich cześć wydaje się także niezwykle istotna z punktu widzenia pracy farmaceuty. Oto najważniejsze punkty zaleceń:

 

  • Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze mają zwiększone ryzyko poważnych powikłań przy zakażeniu COVID-19. Mowa tutaj nie tylko o zapaleniu płuc czy niewydolności wielonarządowej, ale także o powikłaniach sercowo-naczyniowych – wirus „podejrzewamy” jest bowiem o działanie kardiotoksyczne.
  • Wbrew doniesieniom medialnym zarówno ACE-inhibitory, jak i sartany nie zwiększają podatności na zakażenie SARS-CoV-2. Jeśli pacjent kierowany np. doniesieniami medialnymi obawia się szkodliwości leków hipotensyjnych w kontekście ryzyka zakażenia, poinformuj, aby nie przerywał zaordynowanej przez lekarza terapii i aby samodzielnie nie modyfikował schematów dawkowania. Więcej na ten temat w materiale: Leki hipotensyjne a COVID-19 – mamy stanowisko Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
  • Należy zachować środki ostrożności przy stosowaniu NLPZ. Leki te – pomimo, że nie ułatwiają zakażenia SARS-CoV-2 i nie zwiększają ryzyka powikłań COVID-19 – mogą zwiększać ciśnienie tętnicze i antagonizować działanie wszystkich najważniejszych grup leków hipotensyjnych. Więcej na ten temat w materiałach: Ibuprofen u pacjentów z COVID-19 oraz Ibuprofen. Kompendium farmaceuty.
  • Osoby przyjmujące na stałe leki antykoncepcyjne, psychoaktywne, kortykosteroidy, leki immunosupresyjne czy leki przeciwwirusowe powinny regularnie monitorować ciśnienie tętnicze krwi.
  • Należy pomyśleć o ograniczeniu spożywania alkoholu i kofeiny – nie od dziś wiadomo, że obie używki zwiększają istotnie ryzyko sercowo-naczyniowe.
  • Powinno się zrezygnować z zażywania niektórych ziołowych suplementów diety. Mowa tu np. o korzeniu lukrecji, który zastosowana nawet jednorazowo przyczynia się do zwiększenia ciśnienia tętniczego.

 

Puenta:

Twój pacjent ma nadciśnienie tętnicze i obawia się zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2? Przekaż mu powyższe informacje. Szczególną uwagę zwróć na to, aby pacjent nie odstawiał ACE-inhibitorów lub sartanów, oraz aby zachował duże środki ostrożności w przypadku stosowania NLPZ.

 

Przygotował zespół zatrzymajpacjenta.pl